První závody sezóny 2023
Kamarádi modeláři, dovolujeme si Vás pozvat na zahajovací závody našeho letošního ročníku Čelákovice Open 2023. První závody pořádáme o víkendu 13. a 14. května, přihláškový systém již funguje, můžete se hlásit do svých oblíbených kategorií. V sobotu pojedeme závody Open GP spalovacích pětin, v neděli pak závody poháru Open EP modelů s elektrickými motory. Novinkou letošního roku je nová kategorie s podvozky Tamiya M-05. Jde o kategorii Tamiya Cup modelů s předním pohonem. [MiPfe]
Jak jsme již oznámili, zařazujeme do letošního ročníku Čelákovice Open nový seriál, určený výhradně pro podvozek Tamiya M-05. Důvodů je více. Kromě zařazení podvozku s výhradně předním náhonem, chceme přidat další možnost závodění jezdcům, kteří se s ním účastní závodů, pořádaných dalšími organizátory. A protože pravidla pro tyto závody dbají na udržení nízkých nákladů, přebíráme je pouze s minimálními úpravami. S důvody úprav a případnými dopady se snaží popasovat tento článek.
Důležité na začátek – pokud vlastníte model Tamiya M-05 a ten splňuje podmínky TAMIYA MASTER SERIES, nebo OPEN CHALLENGE PRAHA – TAMIYA CUP, váš podvozek plně vyhovuje účasti v závodech seriálu Čelákovice Open EP TAMIYA CUP. A obráceně platí, že pokud budete jezdit nejen v Čelákovicích, měli byste auto rovnou stavět plně podle pravidel zmíněných závodů – tedy dodržet doporučení. Pravidla lze v kostce shrnout tak, že jsou zaměřena na udržení nízkých nákladů a vyrovnání technických podmínek jezdců. V další části podrobně projdu jednotlivé body pravidel Čelákovice Open EP seriál TAMIYA CUP a upozorním nejen na odlišnosti, jejich důvody, ale i na drobnosti, které jsem zaznamenal při stavbě a konzultoval se zkušenějšími.
Podvozek: Tamiya M-05 (díly pouze ze stavebnice, jakékoli úpravy zakázány). Pro všechny závody společně platí, že podvozek musí být sestaven podle návodu, nesmí být provedeny žádné úpravy a záměny stavebnicových dílů za odlišné (a tedy jakýkoli „tuning“). Jezdci zůstává možnost volby rozvoru. Motor: ze stavebnice. Použití stavebnicového motoru je společným pravidlem. Pro závody mimo Čelákovice musíte zachovat originální připojovací kablíky motorů s Tamiya konektory. Pro naše závody jsme pravidlo zmírnili na povinnost mít konektor, umožňující úplné odpojení motoru od regulátoru. Souvisí to s možnostmi volby regulátoru. Doporučujeme zachovat originální Tamiya konektory včetně přívodních kablíků.
Převody: ze stavebnice, včetně pastorku (20 zubů)
Společné pravidlo.
Baterie: Tamiya provedení, libovolný výrobce, jmenovité napětí nejvýše 7,4V, minimální hmotnost 200g, pro LiPo/LiFe povinnost HARD CASE provedení, konektor libovolný umožňující úplné odpojení baterie od regulátoru. Pravidla pro další závody vyžadují použití baterie Gens ACE LiPo – 2S 4000mAh 7.4V 2S1P (50C) Bashing a to s původními kabely a konektorem T-Dean. Pro naše závody jsme jen omezili jmenovité napětí a minimální hmotnost baterie. Naše pravidla tak nevylučují ani použití šestičlánkových NiMH (resp. NiCD) baterií, u kterých je ale nutné počítat s nižším výkonem a vyšší hmotností. Co ale zůstává silným limitujícím faktorem je zákaz upravovat podvozek – lze tak použít pouze zaoblené provedení baterie, tedy LiFe/LiPo v hard case provedení, podobném klasickým šestičlánkovým NiMH bateriím. Ještě drobná poznámka – je přípustné mírně upravit vyjímatelný držák baterie, kterým prochází napájecí a případně i balanční kabely z baterie. To je nutné i při použití doporučené baterie a není na to pohlíženo jako na nepovolenou úpravu dílu stavebnice. Doporučujeme použít LiPo baterii Gens ACE LiPo – 2S 4000mAh 7.4V 2S1P (50C) Bashing.
Karoserie: libovolná určená pro podvozek Tamiya M-05. Společné pravidlo, karoserie by samozřejmě měla být v souladu se zvoleným rozvorem podvozku. Otvory pouze na anténu průměr 10 mm. V ostatních pravidlech se neuvádí, otvor je nutný pouze pokud to vyžaduje použitý přijímač.
Pneu mohou být libovolné Tamiya určené pro podvozek M-05 a M-06, zakázány Rallye pneumatiky. Pravidla některých závodů vyjmenovávají objednací čísla Tamiya sad pneumatik. Vzhledem ke změnám nabídky i dostupnosti jsou akceptovány všechny Tamiya pneumatiky určené pro podvozky M-05 a M-06 v provedení Slick a Radial. Vyloučeny jsou pneumatiky provedení Rallye. Disky: libovolné určené pro podvozek M-05 a M-06. Společné pravidlo, nelze používat disky určené pro běžné měřítko 1/10, které mají sice shodné uchycení, ale jiný (větší) průměr. Mazání jepovoleno
Regulátor: libovolný V tomto bodě je asi nejzásadnější odlišnost od dalších závodů, které předepisují použít střídavý regulátor Tamiya TBL02S, přepnutý do stejnosměrného režimu. Tento regulátor býval součástí stavebnic. S ohledem na omezenou dostupnost je akceptováno i použití novějšího typu TBL04S. Požaduje se ale zachování Tamiya konektorů na připojení motoru a T-Dean na připojení předepsané baterie. Pokud budete jezdit pouze náš závod, můžete sáhnout i po libovolném stejnosměrném regulátoru a použít na připojení baterie a motoru libovolné konektory. Předpokládáme, že většina z nás najde vhodný regulátor v domácích zásobách. Doporučujeme použít regulátor Tamiya TBL02S nebo TBL04S, který je výrobcem vybaven Tamiya konektory pro připojení motorů, a pro připojení baterie instalovat konektor T-DEAN, který je použit na doporučené baterii.
RC souprava: libovolná
Pár poznámek na závěr:
Při přípravě na stavbu vlastního modelu jsem narazil na to, že oba zmíněné Tamiya regulátory mají ve specifikaci povolenu baterii s jmenovitým napětím 7,2V a vlastně tak nepodporují LiPo baterie s jmenovitým napětím 7,4V. Podle konzultace jsou ale v této kombinaci (s doporučenou baterií Gens ACE…) bez problémů na závodech provozované.
Pravidla říkají, že model má být postaven podle návodu, ale není úplně jasné, zda se to vztahuje na umístění elektroniky. Lze doporučit zachování umístění regulátoru, přijímač a AMB čip už si umístěte podle osobní preference. Samotná stavba modelu je tak jednoduchá, že asi není třeba ji zvlášť komentovat. Jelikož se na podvozku žádné změny dělat nedají, je možná důležitější se zamyslet výběrem karoserie a její přípravou podle osobní preference, případně nad výhodami/nevýhodami kratšího nebo delšího rozvoru. Pak už snad zbývá jen vybrat správné pneumatiky, ale to ukáže až dráha.
Jak pravidla, tak i článek čerpaly z veřejně dostupných odkazů na závodní pravidla a z konzultací s Pavlem Kejdanou, který, na rozdíl ode mě, závody s M-05 prakticky jezdí. Patří mu i poděkování za pomoc s formulací pravidel. A jelikož v Čelákovicích s touto kategorií začínáme, uvidíme, zda se naše volnější pojetí osvědčí, nebo je dále doladíme.
Odkazy:
TAMIYA MASTER SERIES https://www.czechmastersseries.cz/tamiya-masters-series/
OPEN CHALLENGE PRAHA – TAMIYA CUP https://profimodel.cz/cs/content/14-propozice-open-challenge-praha
Povozek Tamiya M-05 https://www.tamiya.com/english/rc/rcmanual/m05.pdf
[Jiří Nováček]