O nás

Vznik klubu

Vznik klubu se datuje do roku 2004. Pár nadšenců, neúnavně hnaných vpřed následným dlouholetým předsedou klubu Pavlem Holubem, dalo dohromady své zkušenosti, vznikl klub, a ve sportovním areálu TJ Spartak Čelákovice nová asfaltová dráha. Dráha byla navržena tak, aby vyhovovala modelům v měřítku 1:10 a zároveň byla plně využita dostupná plocha.

Vzniklý RC Klub TJ Spartak Čelákovice začal působit jako samostatný oddíl v rámci TJ Spartak Čelákovice. Jak tomu u podobných zájmových aktivit bývá, tak se v průběhu času v klubu vytvořilo jádro nadšenců, kteří pro klubovou činnost a rozvoj klubových aktivit dýchají, obětují jim významnou část volného času, a prakticky tvoří náplň a směrují činnosti klubu. Na toto jádro je nabalena neméně důležitá skupina modelářských nadšenců, jak z řad členů, tak i nečlenů, kteří svou účastí na pořádaných akcích a svou podporou a dávají celé činnosti smysl.

Náplň činnosti klubu

Názory na to, na co by se měl klub ve své činnosti hlavně zaměřit, se vyvíjely společně s tím, jak přicházely nové zkušenosti, doplňovala se členská základna, přicházely možnosti dalšího rozvoje dráhy a zázemí. Od počátku se aktivity klubu zaměřovaly na pořádání akcí, které byly schopny oslovit jak začínající, tak i špičkové jezdce, dávající přednost nestresující a přátelské atmosféře. Pořádané seriály jsou vyváženou kombinací kategorií navržených tak, aby byly finančně únosné a umožnily plnohodnotně soupeřit na dráze, nikoli obsahem peněženky, a kategorií, které lze náročností považovat za srovnatelné celorepublikovým seriálům a mistrovstvím. To podtrhuje i to, že se v rámci klubových činností jezdí královská třída spalovacích modelů v měřítku 1:5 i speciality jako jsou RC motocykly.

Aktivity klubu směřují i nad rámec vlastního sportovního vyžití. Na úvodní podnět jednoho ze zájemců o členství jsme reagovali kompletní úpravou přístupových cest i zajištěním přístupu na vyvýšené stání, používané k řízení modelů, pomocí speciálního výtahu. Kolegové vozíčkáři se tak mohou účastnit nejen samotných závodů, ale s pomocí jen jedné asistenční osoby i plnohodnotně trénovat. A jejich uznání nás samozřejmě těší, protože takto vybavená není zatím žádná další dráha v republice. Snažíme se samozřejmě vyjít vstříc i veřejnosti, vedle propagace automodelářství jsme i výrazně vylepšili prostory pro diváky.

Během zimy, kdy je venkovní dráha uzavřena, klub využívá tělocvičnu TJ Spartak. Některé seriály závodů se tak jezdí pouze v zimě v tělocvičně na kobercové dráze, některé pouze v létě na otevřené venkovní asfaltové dráze. Máme ale i celoroční seriály, které začínají zimní částí v tělocvičně a pokračují letní částí na venkovní dráze.

Všechny závody jsou pořádány jako otevřené (Open), není tedy třeba být členem klubu ani držitelem jakékoli jezdecké licence.

Seriál Čelákovice Open GP (Gasoline Powered – spalovací motory)

Je určen pro kategorie silničních modelů na spalovací pohon:

KategorieSezónaCharakteristika
Large Scale 1:5 GP
létoZávody opravdu velkých cestovních modelů aut v měřítku 1:5. Závodní vozy jsou vybaveny motory shodnými s motory v motorových pilách. Vozidla mají poháněnou zadní nápravu a chovají se na dráze jako dospělá auta, jen s tím rozdílem, že nesedíte uvnitř.
Open GP 1:10 GP
(2015 nevypsáno)
létoZávody modelových aut v měřítku 1:10 se spalovacím motorem. Jde o dráhové modely s pohonem všech kol.

Seriál Čelákovice Open EP (Electric Powered – elektrické motory)

Je určen pro kategorie elektrických silničních modelů:

KategorieSezónaCharakteristika
Open 1:10 EP
létoZávody modelových aut v měřítku 1:10 s elektrickým motorem. Jde o dráhové modely s pohonem všech kol. Modely jsou technicky velmi pokročilé a dosahují překvapivě vysokých rychlostí.
Hobby 1:10 EP
(novinka 2014)
lětoNová kategorie a ambicí oslovit hlavně uživatele RTR sad a začátečníky. Omezení je dané na výkon pohonu, účelem je vytvořit konkurenceschopné závodní prostředí bez průvanu v peněžence.
Active Cup 1:10M Čelákovice
(2014 nevypsáno)
zima-léto
Autíčka v poháru Active Cup jsou provedena v měřítku 1:12 a mají poháněna všechna kola. Rychlost je slušná a o dramatické okamžiky není na dráze nouze. Jde o celoroční pohár, polovina závodů se jede v tělocvičně, polovina na venkovní dráze.
F1 1:10
zima-léto
Závody F1 jezdíme s takřka přesnými modely formulí ve stájových barvách i ve vlastních barevných kreacích. Jde o celoroční pohár, polovina závodů se jede v tělocvičně, polovina na venkovní dráze.
Mini Off-Road 1:16  EP
zima
V podstatě velmi levná kategorie pro zimní sezónu. Jde o modely s hnanou pouze zadní nápravou, prodávané jako hračky. Překvapí vás jejich jízdní vlastnosti, i to, jaké karamboly bez potíží vydrží. Na naučení se jezdit s modelem ideální. Jede se společně s modely s pohonem obou náprav (4WD, čtyřkolky), které jsou oproti kategorii 2WD výrazně dokonalejší, ale i dražší. Na vyžití shodné s dvoukolkami.
Large Scale 1:5 EP
(novinka 2014)
létoNová kategorie pro velká elektrická cestovní auta. Je zatím experimentální a proto s minimálními omezeními na konstrukci a pohon modelu.
Moto 1:5
létoSkutečné modelové motocykly jezdí po dráze a Vám se zdá, že každou chvíli porušují fyzikální zákony. Jezdci na skutečných motocyklech při pohledu na tyto modely určitě hned poznají, že zde fungují stejné principy, jako u skutečných motorek