Open GP 20.7.2019 (léto 2019)

Páté závody letní sezóny 2019

Open GP

Po velice horkých dnech na začátku léta přišlo ochlazení a deště. Ne tedy v sobotu. Teplota mírně vzrostla, ale nešlo o tropická vedra. Ráno se na dráze sešlo osm jezdců a ti se pustili do bojů o pořadí na finálové jízdě a body do našeho poháru. Po strašně dlouhé době jsem viděl Mílu Stehlíka v rozjížďkách udělat fatální chybu. v první rozjížďce jsem uviděl jeho model na plotě na konci rovinky, tedy věc naprosto nevídaná, a pak nedokončil ještě jednu, jen si nevybavuji, proč se to stalo.

Tomáš Kaláb měl na modelu krásnou novou karoserii vlastní výroby v modro bílé kombinaci. Na dráze se vyjímala skvěle, ale i on jednou skončil v trávníku podél hlavní rovinky. Nikým se nenechal rozházet Jirka Těhník, který, jak on říká, s větrem ve vlasech a se psem v okénku modelu, kterému plandají uši ve větru, si vyjel vítězství v rozjížďkách a startoval z první pozice ve finále, za ním pak oba Kalábové, má maličkost a až z pátého místa vyjížděl do finálové jízdy Míla Stehlík.

Start jsme si zopakovali, protože jak všichni víme, první zatáčka rozhoduje, a tak se pro velký úspěch a kolizi v prvních zatáčkách po startu stavělo znovu na roštu a start se napodruhé povedl. Jirka na vedoucí pozici byl po pár kolech už s Mílou Stehlíkem za zády. Tomáš i Zdenek Kalábovi jeli velice dravou jízdu ale ne zase tak klidnou, aby se prodrali do vedení. Tedy zvláště Tomáš. Tomu pak v osmnácté minutě zvadnul motor a odstoupil. Zdenek udělal pár drobných chyb, a tak jsem se s ním tahal o třetí místo. Několikrát jsme si pozici mezi sebou vyměnili, až se mi nakonec asi tři minuty před koncem limitu po jeho chybě podařilo usadit na třetím místě a už jsem ho před sebe nepustil, a dojel 1,5 vteřiny před ním na třetím místě. Na vedoucích pozicích jedoucí Jirka a Míla sváděli společný boj, ale Jirka ustál celých 30 minut, jel čistou stopu a Míla neměl šanci Jirku předejet. Smolařem dne byl Tomáš Kupilík. Nechal si od Míli Stehlíka poradit, tem mu dotahoval kola s tím, že jemu to tak drží, a ač použil na matice kol i Loctite, ve třetím kole mu upadlo kolo a závod už nedojel. Přitom Tomáš má na to, aby bojoval o stupně vítězů. Občas si říkám, že má ruce pozlacené, protože mu to jezdí báječně, jen ho tu a tam zklame technika, nebo servis modelu. Určitě ale zase šlo o jeden z krásných závodů, který nebyl nudný, a o místa se bojovalo celých třicet minut.

Potěšilo, že na nás chodí i diváci, není jich mnoho, ale už se na nás chodí dívat účelově a ne jen proto, že šli kolem sportovního areálu a slyšeli hluk modelů. Je to milé. Stupně vítězů pak v sobotu skončili s následujícím výsledkem:

Open GP 1:5

1. Jiří Těhník; 2. Miloslav Stehlík; 3. Miloslav Pfeffer

Open EP

Nedělní ráno bylo trochu podmračené a tak jsem jel na dráhu a za mnou šla černá obloha. Došla až nad Čelákovice. Od rána dojížděli jezdci na dráhu a hlásili, kde je stihl déš%t, případně měli zprávy, kde již prší, až nakonec pršelo i na dráze. Krátce ale intenzivněji. Čekali jsme na vyschnutí dráhy a přitom sledovali meteo radar, jak to vypadá s deštěm nad republikou a kam se co žene. Jedna fronta se na nás tlačila a tak jsme doufali, že nás jen lízne a déšť z toho nebude. Protože dráha už schla, sice pomalu ale přece, rozhodli jsme, že půl jedenáctá rozhodne. Pár modelů kategorie hobby se už po dráze prohánělo a krátce před půl jedenáctou nás to lízlo. Tedy spíše nás to lehce převálcovalo. Bylo rozhodnuto. Žádný vítr a slunce na obloze a tak byla vyhlídka velice mizerná. Než dráha uschne, bude tu další fronta. Velice nerad jsme musel závody pro špatné počasí zrušit. Mrzelo mne to i proto, že na závody přijeli, krom jedné výjimky, všichni přihlášení. Škoda, ale co se dá dělat. Druhé rušené závody elekter v této sezóně, to jsme teď několik nezažili. Příště bude lépe.

Další závody pořádáme jen pro pětiny a závody se jedou 10.srpna ve Svitavech, jako společný podnik dvou RC klubů. Loni se tato akce vydařila a tak věřím, že to bude letos úspěšná akce. Na naší dráze se potkáme zase až na konci prázdnin, na přelomu srpna a září, kdy se pojedou další závody našeho poháru Open GP a Open EP v Čelákovicích. Všechny vás již teď zvu a těšíme se opět na viděnou. Přeji všem hezkou druhou polovici prázdnin a příště na viděnou na dráze.