Zahájení letní sezóny 2023 – první závodní víkend

Druhým květnovým víkendem jsme zahájili již 18 modelářskou sezónu na naší dráze v Čelákovicích. Oproti meteorologům měla příroda trochu jiný názor, a tak nám počasí dopřálo velice krásný začátek sezóny

Open GP – na sobotní závody pětin se přihlásilo sedm modelářů, a tak jsme se okolo osmé sešli v depu a připravovali se na první závody. Míla Stehlík se dopředu omlouval, že dorazí až později, protože má dopoledne službu a dorazí hned jak to půjde. Občas to tak je a počítáme s tím a rádi vždy Mílu vítáme i s opožděním. V devět hodin se po zimní proluce na dráze zase rozjely naše modely, když jsme si kontrolovali nastavení modelů. Ráno nám také Zdeněk rozdal objednané pneumatiky na letošní sezónu a jeho syn Tomáš předvedl novou karoserii Alfy, kterou vyráběl přes zimu. Velice podařená a jak to vypadá podle Tomášovi i Zdenkovi jízdy i funkční. Okolo desáté jsme začali s desetiminutovými rozjížďkami, které prověřili, co jsme dělali na svých modelech v zimě. Před polední pauzou jsme měli odejeto a měli jsme také jasno v pořadí na startu finálové třicetiminutové finálové jízdě. První finálová jízda letošní sezóny se v celku zdařila. Smůlu si vybral Zdenek Kaláb, a nakonec i Míla Stehlík, kteří v průběhu závodu pro technickou závodu odstoupili. Mne osobně potkal během finále třikrát ten samý defekt, uvolněné kolo na zadní nápravě. Nepomohly ani matice s pojistným červíkem, byl bez špičatého zakončení, a tak se i přes maximální dotažení stejně uvolnila. Má chyba. Novým účastníkem na našich závodech byl Petr Pšondr, který si nevedl nijak špatně. S modelem se seznamoval, a tak ho v průběhu celého dne nastavoval podle svých potřeb.

Na stupních vítězů pak stáli tito jezdci:

Open GP:            1. Tomáš Kaláb; 2. Jiří Těhník; 3. Petr Piťha

Open EP – nedělní závody překvapily počtem přihlášených modelů. Celkem se do závodu registrovalo 41 modelů v našich čtyřech vypsaných kategoriích. Po registraci se počet snížil na 39, Tomáš Voborský se ze zdravotních důvodů omluvil. Nejsilnější byla nově zkoušená kategorie Tamiya Cup s 12 jezdci, za ní následovala kategorie 13,5T Stock s 11 přihlášenými modely, 8 jezdců se registrovalo do kategorie F1 a stejný počet i do kategorie EP 1:10 Modified. Byl to nejobsazenější závod od počátku epidemie corona viru. Depo bylo plné.

Každá kategorie jela v celku, nedělili jsme je, když se na tutéž dráhu vejde 11 modelů v měřítku 1:5, musí se sem vejít i 12 modelů Tamiya Cupu, které jezdí navíc o poznání pomaleji. Krátce po deváté jsme začali jezdit a až na malou přestávku okolo poledne a dvě vyžádaná odložení startu o 5 minut jsme jezdili skoro až do čtyř hodin odpoledne. Musím říci, že se mi celý den líbil a doufám, že i ostatní jezdci byli s průběhem závodů spokojeni. Nová kategorie „předokolek“ Tamiya Cup, byla pěkným zpestřením dne. Nešlo o rychlost, modely jsou krabicové, tedy stejných vlastností, ale o zručnost jednotlivých jezdců. Nebylo to tak fádní, i když za sebe mohu prohlásit, že rovinka s formulí a následně s touto předokolkou, to je rozdíl. Což teprve jezdci, kteří jeli kombinaci kategorie EP 1:10 modified a k tomu se rozhodli jet ještě Tamiya Cup, ti museli mít pocity ještě smíšenější, rozdíl v rychlosti přejetí rovinky skoro 10 sekund, místo za 1,5 ji zdola za necelých 12 sekund, to je opravdu velký rozdíl. Ale zábava s tím byla. V kategorii Stock se na start postavili celkem junioři, kteří také překvapili svými výkony.za pěkného počasí, chvílemi i slunečného, jsme odjezdili všechny jízdy a tak jsme za ještě krásného počasí okolo čtvrté hodiny vyhlašovali výsledky, a níže vám pro úplnost uvádím stav na stupních vítězů:

F1          

1. Libor Prchal; 2. Aleš Matiášek; 3. Miloslav Pfeffer

Junioři:

1. Jakub Trégr jun. (8); 2. – ; 3. –

Open EP 1:10 modified

1. Jiří Jarolímek ml.; 2. Miroslav Loupý; 3. Jan Kanina

13,5T Stock

1. Jiří Jarolímek ml.; 2. Jakub Prášil; 3. Jakub Olšaník jun.

Junioři:

1.Jakub Olšaník jun. (3); 2. Adélka Heřmánková jun. (4); 3.Adam Šnobl jun. (9); 4. Filípek Beneš jun. (10)

Tamiya Cup

1. Jiří Jarolímek ml.; 2. Jakub Prášil; 3. Martin Doležán

Junioři:

1. Jakub Trégr jun. (10); 2. Tomáš Olšaník jun. (11); 3. –

Ještě několik fotografií z neděle.

Těšíme se na shledání na dalších závodech, které so konají poslední květnový víkend. [mipfe]